Nejspíše každá z nás už někdy zažila anebo zažívá pocit lenosti. Důvodů k lenosti může být několik. Například nedostatečná energie anebo nechuť k tomu, co máme právě dělat. Může to být také důsledek nějaké rozepře, ať v práci, tak v osobním životě. Náš negativní postoj pak přenášíme i na své okolí a přesně to samé se nám pak vrací zpět.
Jak tedy lenost úspěšně porazit?
zdroj: Shutterstock
Pátrej po příčině!
Lenost bývá spíše důsledek než samotný problém. Soustřeď se na to, abys našla příčinu. Děláš něco, co tě nebaví? Ztratila jsi motivaci nebo postrádáš smysl dané činnosti? Neustále se v práci s někým hádáš? Ať je to cokoli, najdi to a změň to!
Měj po boku lidi, kteří tě budou podporovat a zároveň
i motivovat v tom, co děláš.
Můžeš v nich mít oporu, když přijdou nějaké překážky, anebo se naopak před někým budeš chtít „blejsknout“ a vypadat aktivně a schopně. Obojí je ti ku prospěchu a stejně tak to bude prospívat tvým přátelům. Vzájemná podpora a motivace dokáže divy.
Vsaď na pořádek.
Komu by se pracovalo dobře v prostoru, který je plný nepořádku? Tvé tělo vnímá negativní vlivy okolí jako narušitele. Ukliď si svůj pracovní prostor, byt nebo celou kancelář. Uvidíš, že se ti pak bude fungovat mnohem příjemněji.
Nespěchej!
Dnešní doba je bohužel nadmíru uspěchaná a je potřeba se hodně soustředit, abychom se tím nenechaly semlít. Důležitým krokem je zpomalit. Když máš třeba pauzu na oběd, věnuj se skutečně jen jídlu. Když si jdeš zacvičit, nepřemýšlej nad prací – jednak si tím kazíš svůj trénink a do toho se stresuješ tím, co ještě musíš zvládnout a o to spíše se ti pak do práce nebude chtít. Vychutnej si zkrátka čas pro sebe naplno.
Tvoř si pravidelné pauzy.
Práci si rozděl do menších časových bloků, ať nemáš pocit „přetažení“. Tyto pauzy využij například procházkami, kávou se svými kolegy anebo rodinou. Zkrátka načerpej potřebnou energii do dalšího pracovního bloku.