Máš ráda zdravé recepty a chtěla bys svůj jídelníček trochu odlehčit? Můžeš vyzkoušet například některé veganské recepty, které ti ukážeme v dnešním článku! Veganské recepty si nemusí dělat pouze vegani – i pokud jíš vše, není od věci občas svůj jídelníček trochu odlehčit od masových výrobků! 🙂
Jaké benefity má kombinace rostlinné a živočišné stravy? Dle studií pouhé dvě porce červeného masa nahrazené luštěninami tři dny v týdnu zlepší hladinu cukru v krvi a dochází ke stabilizaci cholesterolu. Tato kombinace může také prokazatelně snížit riziko mozkové mrtvice, rakoviny a úmrtí na srdeční onemocnění. Rostlinná strava navíc obsahuje dostatek vlákniny, která je prospěšná pro naše trávicí ústrojí.
zdroj Shutterstock
Ačkoliv rostlinné bílkoviny patří mezi neúplné proteiny (z důvodu postrádání jedné nebo více esenciálních aminokyselin). Kombinací s živočišnými bílkovinami získáš optimální rovnováhu, nebo je třeba dávat si pozor na rozmanitost rostlinných zdrojů, tím docílíš obsahu všeho potřebného. Mimo jiné obsahují rostlinné zdroje bohaté spektrum vitamínů a minerálů. Bohatství, které nám příroda nabízí, je obrovské a my bychom si ji měli za to hýčkat. 🙂
Problém živočišných bílkovin, konkrétně masa, není zakotven přímo v něm, nýbrž v původu masa, způsobu, jakým bylo zvíře před porážkou udržováno. Ať už to zní jakkoliv šíleně, negativní emoce se dokáží do masa odrazit. Proto při svém nákupu vždy dbej na původ masa!
Dnes se ale společně podíváme na tři velice chutné veganské recepty a pevně věříme, že tě to přesvědčí minimálně jeden z nich vyzkoušet a dát šanci příjemné změně nahradit několik živočišných jídel za jídla čistě z rostlinných surovin. Tato kombinace živočišné a rostlinné stravy je zdraví prospěšná naprosto pro každého jedince :-).
1) ACAI SMOOTHIE MÍSA
Ingredience:
- 1 hrnek mražených borůvek
- 1 hrnek mražených jahod
- 1 banán
- 1 lžíce kokosového oleje
- 1 hrnek mandlového mléka či kokosového
- led
- 1 lžíce acai prášku
- 3 lžíce chia semínek – přes noc doporučujeme namočit!
- 1 odměrka veganského proteinu
Postup:
A teď ti představujeme nejjednodušší recept ze všech. Všechny tyto ingredience rozmixuj a ozdob dle vlastní chuti! Např. ovocem či domácí granolou atd., fantazii se meze nekladou.
zdroj Shutterstock
2) BUDDHA BOWL S THAJSKOU OMÁČKOU
Ingredience:
- ½ hrnku rýže
- 150 g tofu
- ¼ grepu
- ¼ žluté papriky
- ¼ dračího ovoce
- ½ mrkve
- ¼ červené cibule
- 50 g zlaté kukuřice
- 4 cherry rajčata
- ½ šálku bazalkových listů
- ½ šálku lístků koriandru
- 2 lžíce opražených ořechů
- citrónová šťáva
- arašídové máslo
- 1 lžíce thajské omáčky
- 2 lžíce thajské kari pasty
- ¼ šálku kokosové smetany
- 1 lžíce dijonské hořčice
- 1 lžíce čekankového sirupu
- 2 lžíce sezamového oleje
- 1 lžička čerstvě nastrouhaného zázvoru
- sůl
Postup:
1) Tofu nakrájej na kostičky a nalož ho do marinády z arašídového másla, thajské omáčky a soli alespoň na dvě hodiny. Marinované tofu opeč na pánvi z obou stran a vyndej na stranu.
2) Připrav si rýži dle návodu (odvíjí se od druhu rýže). Do vody při vaření přidej nastrouhaný zázvor a po uvaření vmíchej 2 lžíce sezamového oleje. Všechnu zeleninu očisti a nakrájej najemno nebo na tenké proužky.
3) Připrav si zálivku. Smíchej thajskou kari pastu, kokosovou smetanu, dijonskou hořčici, čekankový sirup, šťávu z poloviny citrónu a špetku soli. Podle chuti můžeš množství jednotlivých ingrediencí samozřejmě přizpůsobit.
4) Připrav si misky k servírování. Na rýži naskládej čerstvou zeleninu a tofu, a nakonec zalij zálivkou a ozdob bylinkami, opečenými ořechy a plátkem citrónu.
zdroj Shutterstock
3) ASIJSKÉ VEGE UDON NUDLE SE SOJOVÝM MASEM
Ingredience:
- 1 malá červená cibule
- 1 stroužek česneku
- 1 kávová lžička čerstvého strouhaného zázvoru
- 1/2 pórku
- 1 hrst sušených sójových kousků (sójové maso)
- 1 bio houbový nebo zeleninový bujón
- 1 hrst pokrájených shiitake hub (nebo žampionů)
- 1/2 menšího lilku
- 1 malá cuketka
- 1 hrst zelených fazolek (nebo zeleného chřestu)
- 1 menší kapie
- 1 hrst pokrájeného bok choy (nebo špenátu)
- 1 lžíce sezamového oleje
- 1 hrst dýňových semínek vyloupaných
- 2 polévkové lžíce sójové omáčky
- 2 polévkové lžíce sladké Thai chilli omáčky
- 1/2 kávové lžičky kurkumy
- 1/2 kávové lžičky římského kmínu
- 1/2 kávové lžičky kajenského pepře (ostré papriky)
- 1/2 kávové lžičky mletých semen koriandru
- sůl
- půl limetky
Postup:
1) Sójové maso vlož do vroucí vody, do které jsi předěm rozmělnila bujón a nech vařit zhruba 15 minut. Poté vodu slij a uvařené sojové maso vyždímej od nadbytečné tekutiny.
3) Ve velké pánvi na sezamovém oleji zasmaž koření (kurkuma, římský kmín, Cajen pepř a mletý koriandr), opraž a poté přidej dýňová semínka, zázvor, cibuli a česnek a osmahni.
4) Poté vlož uvařené a tekutin zbavené sójové maso a shiitake houby a osmahni.
5) Nakonec přidej zeleninu (pórek, lilek, cuketa, fazolky, kapie a bok choy), nech zatáhnout, ochuť sójovkou, Thai chilli omáčkou a eventuelně přisol, podlij kapkou vody a nech podusit doměkka.
6) Nakonec podle chuti přidej šťávu z limetky.
zdroj Shutterstock
DOBROU CHUŤ! 🙂